Dynamiczny rozwój branży hotelarskiej w Europie

Pokój hotelowy
Fot. Freepik

Rok 2024 przyniesie w Europie otwarcie ponad 43 tysięcy nowych pokoi hotelowych, a na całym kontynencie planuje się inaugurację 327 nowych obiektów – wynika z najnowszych danych analitycznych firmy Lodging Econometrics (LE).

Intensywny rozwój w pierwszych trzech kwartałach 2024 roku

Od stycznia do września 2024 r. w Europie otwarto 220 nowych hoteli, oferujących łącznie 29 600 pokoi. W ostatnim kwartale roku planowane jest otwarcie kolejnych 107 obiektów z blisko 14 tysiącami pokoi. Najnowsze dane potwierdzają letnie prognozy LE, wskazując na utrzymujący się dynamiczny rozwój sektora.

Perspektywy na kolejne lata

Prognozy na przyszłość również są obiecujące. W 2025 roku planowane jest otwarcie około 350 nowych hoteli, co przełoży się na 51 500 nowych pokoi. Rok 2026 ma być jeszcze bardziej intensywny, z planami na 426 obiektów i 57 350 pokoi.

Na koniec września 2024 roku w budowie znajdowała się niemal połowa spośród 1 645 projektów hotelowych w europejskim portfelu inwestycyjnym.

Preferencje rynkowe: luksus i wyższe segmenty

Rozwój branży hotelarskiej w Europie jest zdominowany przez obiekty z segmentu „upscale” (wyższa klasa średnia), które prowadzą w rankingu inwestycji, a także hotele z kategorii „upper midscale” i „upper upscale”. Dodatkowo, w Europie obserwuje się intensywną aktywność związaną z konwersjami, czyli zmianą marki już istniejących obiektów.

Największe inwestycje w Wielkiej Brytanii i Niemczech

Wzrost liczby nowych hoteli jest szczególnie widoczny w Wielkiej Brytanii, która prowadzi w rankingach z niemal 300 projektami w realizacji. W samej stolicy – Londynie – powstaje 75 nowych hoteli, a w Manchesterze 23. Drugie miejsce zajmują Niemcy, gdzie w budowie znajduje się 172 obiekty, a za nimi plasują się Turcja (123 projekty), Portugalia (114) i Francja (105).

Europejski rynek hotelarski w fazie dynamicznego wzrostu

Europejski sektor hotelarski przeżywa obecnie okres intensywnego rozwoju, zarówno pod względem liczby nowych obiektów, jak i modernizacji istniejących hoteli. Dynamiczne inwestycje w luksusowe i wyższe segmenty hoteli odpowiadają na rosnące oczekiwania podróżnych, którzy coraz częściej poszukują obiektów oferujących wysoką jakość usług.

Najbliższy czas zapowiada się jako jeden z kluczowych etapów w rozwoju branży, przynosząc znaczące zmiany w krajobrazie hotelarskim Europy.

Podziel się tą wiadomością ze znajomymi:

Zobacz także:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *