Barok rzymski jest monumentalny i formalny. Barok sycylijski wyróżnia się niezwykłym dynamizmem. Barok salentyński natomiast jest poezją wykutą w kamieniu. Niezwykle dekoratywną i sugestywną. Jego stolicą jest Lecce – miasteczko znajdujące się na Półwyspie Salentyńskim, nazywane Florencją Południa.
Oczywiście porównanie 80-tysięcznego Lecce do stolicy Toskanii może wydawać się przesadzone. Niemniej architektura barokowa tego miasta słusznie cieszy się dużym uznaniem. Chcieliśmy się przekonać osobiście i dać się oszołomić barokowemu szaleństwu.
Wszystko płynie
Barokowe serce Lecce jest dość rozległe. Nastawiliśmy się na kilkudniowe zwiedzanie i znaleźliśmy nocleg tuż za murami starówki. Był to dobry pomysł, ponieważ pomimo końca października w kalendarzu historyczna część tego miasta tętniła życiem od rana do późnego wieczora. Piękna pogoda i temperatury powyżej 20 stopni przyciągnęły bowiem tłumy turystów. Rzeka odwiedzających płynie przy głównych atrakcjach powolnym nurtem.
Płyną także bogato zdobione fasady budynków – kościołów, pałaców, bram miejskich, kamienic i fontann. Styl barokowy słynie z ekstrawagancji i braku umiaru. Mamy przestrzeń, głębię, dramatyzm, ekspresję, bogactwo kolorów i dekoracji. Jednak to, co zobaczyliśmy w Lecce wykracza daleko poza wszelkie wyobrażania. Dlatego Lecce słynie przede wszystkim z ozdobnych budynków i rzeźb, które prezentują misterne detale i wyszukane zdobienia. Mamy tutaj misterne gzymsy, misterne kolumny i ozdobne rzeźby.
Tego nie da się opowiedzieć słowami. Najlepiej jest zobaczyć na własne oczy tę wspaniałą architekturę. Tym bardziej, że blogi, przewodniki i oficjalne strony internetowe obfitują w detaliczne opisy każdego miejsca. Nie zaszkodzi przed wyjazdem trochę poczytać o epoce. Na miejscu zostaniemy porwani i przytłoczeni oszałamiającym bogactwem architektonicznym. Wtedy lepiej jest oglądać niż czytać.
Patrz w górę
Architektura barokowa celowo ma nas oszołomić. Wszystko jest ogromne i nadmierne. Możemy się o tym przekonać już przed wejściem do historycznego centrum. Prowadzi do niego jedna z trzech monumentalnych bram. Zostały one przebudowane oczywiście w stylu barokowym.
Zatrzymujemy się blisko dworca kolejowego. Stąd najbliżej mamy do Porta Rudiae – bramy w formie łuku z posągami na szczycie. Tutaj zaczyna się ulica prowadząca do samego środka starego miasta – do Piazza del Duomo, czyli do Placu Katedralnego. Warto wiedzieć, że jest on zamknięty z trzech stron i wejdziemy do niego tylko od strony północnej.
Plac Katedralny jest bodaj najważniejszym miejscem na mapie turystycznej Lecce. Jest to cel dla licznych grup wycieczkowych oraz turystów podróżujących indywidualnie. Już od wczesnych godzin zaczyna zapełniać się turystami. Tłum gęstnieje z każdą godziną. Część decyduje się zobaczyć znajdujące się tutaj zabytki tylko z zewnątrz. Inni chcą zobaczyć, co kryją w środku bogato zdobione fasady.
Na wprost, po przekroczeniu pozostałości kolejnej bramy – wewnętrznej i już nieistniejącej do posiadłości biskupów Lecce – ukazuje się boczna fasada Cattedrale di Maria Santissima Assunta e Sant’Oronzo, czyli Katedra Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny i św. Oronzo – patrona miasta. Jest to nadal siedziba arcybiskupa Lecce. Jego pałac znajduje się tuż obok.
Po lewej stronie Katedry widzimy katedralną dzwonnicę. Góruje ona nad historycznym Lecce i jest jednym z najlepszych punktów widokowych. Miłą niespodzianką jest nowoczesna winda wewnątrz budowli. Dzięki niej szybko dostajemy się na imponujący taras widokowy. Można stąd podziwiać nie tylko Lecce. W pogodne dni przy odrobinie szczęścia dostrzeżemy góry Albanii oraz Adriatyk.
Po przeciwnej stronie placu znajduje się Palazzo del Seminario, czyli Pałac Seminarium. Jego wnętrza mieszczą Museo Diocesano di Arte Sacra, czyli Muzeum Diecezyjne Sztuki Sakralnej. Warto poświęcić trochę czasu na sam, na sam z architekturą baroku. Ułatwi to nam oferta Lecce Ecclesiae.
Na jednym bilecie
Lecce Ecclesiae jest projektem typu ArtWork. Jest to spółdzielnia socjalna działająca w sektorze dziedzictwa kulturowego. Powstała we współpracy z Gminą Lecce. Centralna kasa biletowa i Punkt Informacji Turystycznej znajdują się w Antico Seminario przy Piazza del Duomo.
Jedną z ofert adresowanych do turystów jest indywidualne zwiedzanie i doświadczanie baroku Lecce. Zaplanowana została piesza trasa – plan zwiedzania najważniejszych barokowych zabytków miasta: Katedry z kryptą, dzwonnicy, Palazzo Antico Seminario ze wspaniałym klasztorem, Kaplicy San Gregorio i Museo Diocesano di Arte Sacra, Bazyliki Santa Croce oraz kościołów San Matteo i Santa Chiara. Za bilet dla osoby dorosłej zapłacimy 21 euro. Bilet ulgowy kosztować nas będzie 13 euro. Przygotowano także specjalną ofertę dla rodzin z dziećmi, które mogą zobaczyć barokowe cuda Lecce za 48 euro.
W Punkcie Informacji Lecce Ecclesiae dostaniemy mapę i broszurę z opisem odwiedzanych miejsc. Dla ułatwienia turyści mają możliwość pobrania aplikacji, która jest formą oficjalnego audio przewodnika. Pozwala on dowiedzieć się więcej o architekturze i dziełach zachowanych w tych wspaniałych zabytkach. Dla dzieci jest również Kids tour: Liko, dama wilków, będzie towarzyszyć dzieciom w odkrywaniu tego bezcennego dziedzictwa.
Więcej informacji można znaleźć na stronie internetowej projektu: www.chieselecce.it. Do Lecce najłatwiej dostać się z pociągiem z Brindisi lub Bari. Najbliższe lotnisko znajduje się w Brindisi. Można tutaj dolecieć z Wrocławia, Katowic i Warszawy.
Autor: Agnieszka Nowak i Leszek Nowak, www.travel2.pl