Kto by się spodziewał, że strażnicy miejscy ze słynnej „Straży Nocnej” Rembrandta z 1642 r. pewnego pięknego dnia opuszczą ramy obrazu? A jednak! 22 postacie z płótna Rembrandta wraz z całym ekwipunkiem nabrały trójwymiarowych kształtów dzięki Mikhailowi Dronovi i Alexandrowi Taratynovi, którzy podjęli się niezwykłego zadania odtworzenia „Straży nocnej” w brązie.
Artyści powołali do życia historyczne postacie uwiecznione przez Rembrandta – nawet te, które na płótnie są widoczne tylko częściowo – dając widzom niepowtarzalną okazję, aby poczuć się niejako „wewnątrz obrazu”, wedle słów samego Taratynova. Bezprecedensowa instalacja-pomnik została przetransportowana z Moskwy, gdzie powstawały figury, do Amsterdamu jako element obchodów roku Rembrandta i programu Rembrandt 400. Wymiary tego pionierskiego dzieła to 15 m długości, 7 m głębokości i 5 metrów wysokości w najwyższym punkcie, co czyni je największą „rzeźbą” w Holandii.
Świeże spojrzenie na słynne dzieło? Pomnik twórczości wielkiego mistrza? Nowy pomysł na „interakcję” ze sztuką? Najlepiej przekonać się osobiście i zobaczyć tę niezwykłą scenę na własne oczy! Dzieło można podziwiać do końca 2006 r. na Rembrandtplein (Placu Rembrandta) w Amsterdamie.