Lublin Europejską Stolicą Kultury 2029!

Stare Miasto, Lublin
Stare Miasto, Lublin. Fot. Unsplash

Lublin otrzymał rekomendację dotyczącą przyznania tytułu Europejskiej Stolicy Kultury 2029 – ogłosiła 25 września 2024 r. przewodnicząca zespołu ekspertów Suvi Innilä.

Rekomendacja została wydana przez zespół niezależnych specjalistów, którzy ocenili wnioski czterech polskich miast zakwalifikowanych na tzw. krótką listę, tj. Bielska-Białej, Katowic, Kołobrzegu i Lublina.

Europejska Stolica Kultury to europejskie miasto wybrane przez Unię Europejską, które w ciągu jednego roku może zaprezentować życie kulturalne miasta, całego regionu i państwa.

Przyznany tytuł niesie ze sobą liczne korzyści: kulturalne, gospodarcze oraz społeczne i jest silnym bodźcem do dalszego rozwoju. To również zwiększona szansa na pozyskiwanie funduszy europejskich, które pozytywnie wpłyną na rozwój infrastruktury oraz działania prospołeczne i kulturotwórcze.

Składam serdeczne gratulacje Lublinowi w związku z uzyskaniem tytułu Europejskiej Stolicy Kultury 2029. Projekt ten przyniesie społeczności miasta różnorodność europejskich kultur oraz bogactwo elementów kultury wspólnych nam, Europejczykom. Będzie także magnesem dla wielu gości z innych zakątków Europy i spoza jej granic. Europejskie Stolice Kultury jednoczą ludzi wokół takich ważnych wspólnych wartości jak wolność słowa, demokracja i pokój. Jestem pewna, że Lublin w pełni skorzysta z otwierających się przed nim możliwości – powiedziała po ogłoszeniu wyniku komisarz ds. innowacji, badań, kultury, edukacji i młodzieży Iliana Ivanova.

Konkurs na Europejską Stolicę Kultury zrodził się 40 lat temu w Grecji. Coroczne obchody ESK w kolejnych europejskich miastach służą wzmocnieniu integracji Unii Europejskiej oraz prezentacji dorobku kulturowego poszczególnych krajów należących do wspólnoty. Każda Europejska Stolica Kultury przygotowuje roczny program obchodów ukazujący potencjał kulturotwórczy miasta, regionu, kraju oraz jego międzynarodowe i europejskie konteksty. Do tej pory tytuł uzyskało ponad 60 miast.

W Polsce został przyznany dwukrotnie – w 2000 roku otrzymał go Kraków (w trybie pozakonkursowym), a następnie w ramach konkursu Wrocław, który celebrował Europejską Stolicę Kultury w 2016 roku.

Podziel się tą wiadomością ze znajomymi:

Zobacz także:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *