Trzy polskie miasta (z Listy UNESCO) na świąteczny city break

Święta
Fot. Pixabay

Stare miasta w Krakowie i Warszawie oraz Hala Stulecia we Wrocławiu – to tylko trzy z 17 obiektów i miejsc w Polsce wpisanych na listę UNESCO.

Kraków
Fot. Pixabay

City break w Krakowie

Niegdyś stolica Polski i miasto królów, prawdziwy skarbiec narodowych pamiątek. Otoczony rzędami zabytkowych kamienic i pałaców krakowski Rynek jest największym średniowiecznym placem miejskim w Europie. Nad miastem górują zaś Bazylika Mariacka z gotyckim ołtarzem Wita Stwosza oraz Zamek Królewski. Nie sposób nie zajrzeć do Muzeum Czartoryskich, gdzie czeka Dama z gronostajem Leonarda da Vinci , restauracji Bottiglieria 1881 wyróżnionej dwiema gwiazdkami Michelina oraz na Kazimierz słynący z artystycznych kawiarni i galerii sztuki. Ta dawna dzielnica żydowska oraz świątecznie ubrane Stare Miasto, Wzgórze Wawelskie i Stradom od 1978 roku dumnie widnieją na liście UNESCO. Kraków to jedno z najpiękniejszych miast w Polsce, które ożywa szeregami festiwali przynoszącymi radość, tradycję i niezapomniane chwile. Od rynkowego jarmarku bożonarodzeniowego po barwne święto św. Mikołaja, miłośnicy zimowej atmosfery z pewnością znajdą coś dla siebie w tych niezwykłych, świątecznych wydarzeniach.

Warszawa
Fot. Pixabay

City break w Warszawie

Z jednej strony nowoczesna europejska metropolia, która kocha sztukę i lubi się bawić do białego rana także nad Wisłą. Z drugiej strony wyciszające zielone parki z Łazienkami na czele, usiany zabytkami Trakt Królewski, legendarny Pałac Kultury i Nauki oraz dziesiątki kilometrów tras rowerowych . Tu też pysznie zjecie m.in. w restauracji NUTA docenionej ostatnio Gwiazdką Michelina. Wreszcie świątecznie ustrojone Stare Miasto wpisane na liście UNESCO w 1980 roku jako przykład wyjątkowego pietyzmu w odrestaurowaniu najstarszego zburzonego przez Niemców fragmentu miasta. Słowem, w Warszawie nawet najbardziej wymagający znajdą coś dla siebie. Warszawa może pochwalić się bogatą ofertą wydarzeń kulturalnych, artystycznych i rozrywkowych oraz dużą liczbą obiektów muzealnych i licznymi instytucjami kultury. Warszawa w okresie świątecznym nie zasypia. Warto tego doświadczyć i cieszyć się magią Świąt w kolorowej stolicy.

Wrocław
Fot. Pixabay

City break we Wrocławiu

Zachwycający ogród japoński, historyczny Ostrów Tumski, tętniący życiem Rynek, wreszcie rozsiane po mieście krasnale i wiele innych, ciekawych atrakcji czeka na turystów w tym pięknym mieście. Jest tu jednak jeszcze jedno miejsce warto szczególnej uwagi. Mowa o okrzykniętej cudem inżynierii XX w. i wpisanej na listę UNESCO Hali Stulecia. Zaprojektowana w 1913 roku dla wystaw prezentujących historię i dorobek gospodarczy Dolnego Śląska przez Maxa Berga. Do jej budowy architekt wykorzystał nowatorską technologię żelbetową. Dziś Sala Stulecia służy jako centrum rozrywkowo – konferencyjne i zaprasza na wiele ciekawych koncertów w ten świąteczny czas. Świąteczny czas to również eksplozja barw i smaków wrocławskich jarmarków. Oświetlony tysiącami lampek Rynek staje się areną, gdzie tradycyjne polskie rzemiosło miesza się z nowoczesnością, tworząc wyjątkową atmosferę pełną radości i świątecznej magii.

Każde z tych miast oferuje unikalne doświadczenia, od starożytnych rynków po nowoczesne festiwale światła. Nie przegap okazji, by doświadczyć tej magicznej atmosfery osobiście. Zaplanuj swoją podróż i pozwól sobie na chwilę radości, odkrywając bogactwo polskich jarmarków świątecznych. To idealny sposób na poczucie świątecznego ducha i stworzenie niezapomnianych wspomnień. Nie czekaj z decyzją… Zanurz się w cudownym świecie świątecznej magii i tradycji polskich Świąt!

Anna Molęda – Kompolt
www.travels-with-ania.com

Podziel się tą wiadomością ze znajomymi:

Zobacz także:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *